Dobre rady na czas kryzysu finansowego
Wojewoda powołał zespół, który na bieżąco będzie analizował sytuację ekonomiczną naszego województwa i pomoże walczyć z kryzysem. W zespole tym są m.in. Bożena i Adam Ziomek – dyrektorzy GRUPY OSB.
Wojewoda powołał specjalne kolegium ekonomiczne. Do współpracy i udziału w Kolegium wojewoda zaprosił ekonomistów z wyższych uczelni naszego województwa oraz przedstawicieli Urzędu Statystycznego oraz banków i prywatnych uczelni. W komisji tej znaleźli się również Bożena i Adam Ziomek – dyrektorzy GRUPY OSB.
– W czasie kryzysu finansowego, który dotyka także nas, musimy podjąć jakieś kroki – tak powołanie zespołu uzasadnił Marian Podziewski – wojewoda warmińsko-mazurski.
Zespół Kolegium co miesiąc będzie przedstawiał analizę sytuacji ekonomicznej zarówno w regionie, jak i w całym kraju. Kolegium będzie co miesiąc dokonywać analizy podstawowych wskaźników koniunktury, tj. popytu krajowego, spożycia, rynku pracy, wynagrodzenia, eksportu, inflacji, itp. Jednocześnie Wojewoda zobowiązał podległą mu administrację do bieżącego składania meldunków dotyczących sytuacji w województwie. Według danych GUS, w styczniu na Warmii i Mazurach produkcja spadła o 13,9 % w stosunku do stycznia zeszłego roku. O 11% spadła też sprzedaż detaliczna. – Okazuje się, że w Olsztynie jest najniższe bezrobocie, a nawet mamy w mieście rezerwy zatrudnienia – mówił Józef Górniewicz, rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Potrzebne jest usprawnienie komunikacji między Olsztynem a północnymi powiatami Warmii i Mazur, gdzie bezrobocie sięga 30%.
Zdaniem Górniewicz w sytuacji, jaką mamy na rynku, niezbędny będzie egoizm, czyli stawianie na lokalny rozwój i wybieranie w przetargach firm z regionu. Ale nie może też dochodzić do takich sytuacji, że firmy wzajemnie się blokują, wysyłają zapytania i powodują, że nie dochodzi do rozstrzygnięć – dodał rektor.
Pierwszą szczegółową analizę warunków ekonomicznych regionu kolegium zaprezentuje za miesiąc.