Bliżej wymiaru sprawiedliwości – spotkania dla młodzieży we współpracy z Ministerstwa Sprawiedliwości

Grupą OSB rozpoczyna realizację cyklu 80 spotkań edukacyjnych dla uczniów szkół średnich na temat problematyki wymiaru sprawiedliwości na zlecenie Ministerstwa Sprawiedliwości.

Zadanie będzie realizowane w ramach projektu „Ułatwianie dostępu do wymiaru sprawiedliwości” (Priorytet V Dobre rządzenie Programu Operacyjnego „Kapitał Ludzki 2007 – 2013”) współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Celem realizacji zadania jest przybliżenie młodzieży szkół średnich zróżnicowanej problematyki wymiaru sprawiedliwości w Polsce związanej z:
1) organizacją wymiaru sprawiedliwości;
2) sądownictwem;
3) prokuraturą;
4) zasadami funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości i jego poszczególnych instytucji;
5) prawami ofiar przestępstw;
6) obowiązków wynikających z bycia świadkiem w sądzie;
7) ustawodawstwem i wymiarem sprawiedliwości wobec nieletnich;
8) zapobieganiem i zwalczaniem przemocy wobec dzieci i młodzieży;
9) bezpieczeństwem dzieci i młodzieży w Internecie;
10) innymi obszarami.

W spotkaniach wezmą udział uczniowie szkół średnich z całej Polski. Przy realizacji szkoleń będzie współpracowało pięciu trenerów posiadających wykształcenie prawnicze. Realizacji spotkań rozpocznie się w maju i potrwa do 31.12.2010 r. przy uwzględnieniu przerwy wakacyjnej w lipcu i sierpniu.